| ||||||||||
All 304 seats in the Supreme Soviet [1] | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ||||||||||
|
Ukraineportal |
Supreme Soviet elections were held in the Ukrainian SSR on 26 June 1938 to elect deputies to the Supreme Soviet. [1] They were held alongside elections to oblast councils and followed the national elections to the Supreme Soviet of the Soviet Union on 12 December 1937. [1]
A new Constitution of the Ukrainian SSR ("Stalin's Constitution") had been adopted in 1937. [1] Previously on 5 December 1936 at the 8th Extraordinary Congress of Soviets of the Soviet Union, there was already adopted the Constitution of the whole Union which became a base for development and adaptation of constitutions of union republics. [1] On resolution of Presidium of the All–Ukrainian Central Executive Committee (AUCEC) of 13 June 1936, there was established the AUCEC Constitutional Commission. [1] By prior decision of Politburo of Central Committee of the Communist Party (Bolsheviks) of Ukraine (CC CP(b)U), the Presidium approved personnel composition of the Constitutional Commission. [1] The developed draft of Constitution of the UkrSSR by the commission was submitted under existing practice to CC CP(b)U, Central Committee of the All-Union Communist Party (Bolsheviks) (CC VCP(b)), after which the agreed draft was reviewed by the AUCEC Presidium. [1] After the AUCEC Presidium approved the draft it decided to submit the draft for review to the 16th Extraordinary All-Ukrainian Congress of Soviets. [1]
Coincidentally in 1937 to Ukraine were dispatched three personal representatives of Stalin Vyacheslav Molotov, Nikolai Yezhov, and Nikita Khrushchev. [2] After their arrival in Ukraine were arrested and executed 17 members of government. [2] The chairman of Sovnarkom of the UkrSSR Panas Lyubchenko committed suicide. [2] The CC CP(b)U that was recently elected in 1937 at the XIII Party's congress was routed, 10 out of 11 members of Politburo along with 4 out of 5 candidate members perished, while all 9 members Orgburo were repressed. [2]
incomplete list
Winners in single-member constituencies | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Region | District | Candidate | Occupation | Reelected status | ||||
No. | Name | No. of mandates | Geographical reference and name | No. | ||||
1 | Kamianets-Podilsky | 18 | West Zaslav | 001 | Ivan Solhub | village teacher/Mykhniv | No/WWII MIA | |
1 | Kamianets-Podilsky | 18 | West Antoniny | 002 | Ivan Zhabrev | Chief NKVD in region | No/Executed by Soviet regime | |
1 | Kamianets-Podilsky | 18 | West Krasyliv | 003 | Mikhail Grulenko | 2nd secretary of Communists | No/WWII MIA/remains recovered in 2005 | |
1 | Kamianets-Podilsky | 18 | West Volochysk | 004 | Stepanyda Kaminska | kolkhoz Komunar/Pysarivka | No/kolkhoz in Pysarivka | |
1 | Kamianets-Podilsky | 18 | West Chemerivtsi | 005 | Aleksandr Volkov | Chief of the 23rd NKVD border detachment | No/retired in Moscow | |
1 | Kamianets-Podilsky | 18 | West Stara Ushytsia | 006 | Mariya Solomko | Head of kolkhoz imeni Kalinina | No/hospital nurse/Kamianets-Podilsky | |
1 | Kamianets-Podilsky | 18 | West Horodok | 007 | Dmitry Ryabyshev | Chief of the 4th Cavalry Corps | No/retired in Rostov-na-Donu | |
1 | Kamianets-Podilsky | 18 | West Smotrych | 008 | Iryna Stoyanska | kolkhoz imeni Kaganovicha | No/deputy head of district ispolkom | |
1 | Kamianets-Podilsky | 18 | West Kamianets-Podilsky | 009 | Rayisa Murynets | kolkhoz imeni Kirova/Ruda | No/ostarbeiter in 1944 | |
1 | Kamianets-Podilsky | 18 | West Slavuta | 010 | Yakov Sharaburko | Commander of the 5th Cavalry Div. | No/retired in Moscow | |
1 | Kamianets-Podilsky | 18 | West Proskuriv | 011 | Aleksandr Uspensky | Narkom of Internal Affairs/Ukraine | No/Executed by Soviet regime | |
1 | Kamianets-Podilsky | 18 | West Shepetivka | 012 | Aleksandr Vlasov | 1st secretary of Communists | No/WWII MIA/accounted as perished | |
1 | Kamianets-Podilsky | 18 | West Polonne | 013 | Nikolay Kozyrev | Head of regional ispolkom | No/Narkom of Soviet farms/Ukraine | |
1 | Kamianets-Podilsky | 18 | West Starokostiantyniv | 014 | Ivan Zuyev | Political commissar at the 25th Tank Corps | No/WWII MIA/remains recovered in 1965 | |
1 | Kamianets-Podilsky | 18 | West Derazhnia | 015 | Hanna Horilchenko | teacher in Derazhnia | No/teacher in Derazhnia | |
1 | Kamianets-Podilsky | 18 | West Nova Ushytsia | 016 | Kliment Voroshilov | Narkom of Defense/Soviet Union | Yes/Deputy chairman of the Council of Ministers/Soviet Union | |
1 | Kamianets-Podilsky | 18 | West Dunayivtsi | 017 | Mariya Derykoz | weaver of cloth factory imeni Lenina/Dunayivtsi | No/stayed in evacuation/Barnaul | |
1 | Kamianets-Podilsky | 18 | West Letychiv | 018 | Yavdokha Horbatyuk | Head of Kopytyntsi rural council | No/deputy chair of district ispolkom | |
2 | Zhytomyr | 18 | North-West Novohrad-Volynsky | 019 | Andrey Yeryomenko | Commander of the 6th Cavalry Corps | No/member of the Supreme Soviet/Soviet Union | |
2 | Zhytomyr | 18 | North-West Baranivka | 020 | Ananiy Drahan | Shepherd, farm supervisor of kolkhoz imeni Voroshilov | No/same occupation | |
2 | Zhytomyr | 18 | North-West Chudniv | 021 | Vladimir Perov | Head of the Organizational Committee | No/Supervisor of the department of information and statistics/Presidium | |
2 | Zhytomyr | 18 | North-West Januszpil | 022 | Makar Zhuk | Brigadier at the Pryvitiv MTS | No/unknown | |
2 | Zhytomyr | 18 | North-West Olevsk | 023 | Pavel Kotov | Deputy commander of the Kiev Military District Air Force | No/retired in Leningrad | |
2 | Zhytomyr | 18 | North-West Yemilchyne | 024 | Olena Baranovska | team leader of the Kolkhoz imeni Thälmann | No/Supervisor for "Zohotlyon"/Yemilchyne branch | |
2 | Zhytomyr | 18 | North-West Volodarsk-Volynsky | 025 | Hanna Zhukovets | head of the Nebizh rural council | No/member of the Kiev Oblast court | |
2 | Zhytomyr | 18 | North-West Cherniakhiv | 026 | Yelyzaveta Khylchuk | student of the Zhytomyr Teacher Institute | No/auditor of the Party's Higher School/CC Communists | |
2 | Zhytomyr | 18 | North-West Zhytomyr I | 027 | Maksim Didenko | 1st secretary of Orgbureau of the CP(b)U/region | No/arrested by NKVD/MIA | |
2 | Zhytomyr | 18 | North-West Zhytomyr II | 028 | Demyan Korotchenko | Chairman of the Sovnarkom/UkrSSR | Yes/Chairman of the Sovmin/UkrSSR | |
2 | Zhytomyr | 18 | North-West Andrushivka | 029 | Isak Shapiro | Deputy Narkom of the Internal Affairs/UkrSSR | No/Supervisor of the "Sovkhozstroymaterialy"/UkrSSR | |
2 | Zhytomyr | 18 | North-West Berdychiv | 030 | Vladimir Didur | 1st secretary of the Berdychiv gorkom/CP(b)U | No/Party board of the Rivne Oblast/CP(b)U | |
2 | Zhytomyr | 18 | North-West Ovruch | 031 | Filip Matykin | Commander of the 87th Rifle Div. | No/WWII MIA/remains recovered later | |
2 | Zhytomyr | 18 | North-West Korosten | 032 | Mikhail Polyakov | Chief of the Kiev Military District political department | No/uncertain/retired | |
2 | Zhytomyr | 18 | North-West Korostyshiv | 033 | Vasiliy Osokin | Chief of the UkrSSR NKVD border and internal security department | No/head of the Local Anti-Air Defense/Soviet Union | |
2 | Zhytomyr | 18 | North-West Ruzhyn | 034 | Fyodor Remezov | Troop commander of the Zhytomyr Army Group | No/Frunze War Academy faculty chief/Moscow | |
2 | Zhytomyr | 18 | North-West Bazar | 035 | Olena Melnychuk | teacher in Radomyshl | No/retired | |
2 | Zhytomyr | 18 | North-West Radomyshl | 036 | Grigoriy Vyatkin | Chief of NKVD in region | No/Executed by Soviet regime | |
3 | Vinnytsia | 23 | West Bar | 037 | Ivan Zhadan | Director of sugar factory/Yaltushkiv | No/uncertain/died | |
3 | Vinnytsia | 23 | West Kopayhorod | 038 | Nadiya Hrebenyuk | precinct livestock technician/Kopayhorod Raion land department | No/Supervisor of Healthcare Department of the Kopayhorod Raion ispolkom | |
3 | Vinnytsia | 23 | West Mohyliv-Podilskyi | 039 | Semyon Timoshenko | Troop commander of the Kiev Military District | No/Supreme Soviet/Soviet Union | |
3 | Vinnytsia | 23 | West Khmilnyk | 040 | Pyotr Didenko | Political commissar of the 14th Rifle Regiment (72nd Rifle Div.) | No/Deputy chief of the 11th camp department of the 62nd USSR NKVD Department of POW camps | |
3 | Vinnytsia | 23 | West Vinnytsia rural | 041 | Paraskoviya Samoylenko | worker at the State Garment Factory/Vinnytsia | No/Supervisor of Technical Control Department of the State Garment Factory/Vinnytsia | |
3 | Vinnytsia | 23 | West Zhmerynka | 042 | Pyotr Dibrova | Political commissar of the 1st Kiev Artillery School | No/Frunze War Academy faculty chief | |
3 | Vinnytsia | 23 | West Sharhorod | 043 | Mikhail Petrov | Kiev Military District artillery chief | No/WWII KIA | |
3 | Vinnytsia | 23 | West Yampil | 044 | Tayisiya Tkach | team leader of the kolkhoz imeni Petrovskoho | No/head of the Komintern kolkhoz/Bila | |
3 | Vinnytsia | 23 | West Kalynivka | 045 | Hanna Oleksyshyna | brigadier of the Vesele sovkhoz livestock department/Kordelivka | No/head of the Kozyatyn ispolkom | |
3 | Vinnytsia | 23 | West Vinnytsia urban | 046 | Mikhail Burmistenko | acting, 2nd secretary of the CC CP(b)U | No/WWII KIA | |
3 | Vinnytsia | 23 | West Tomashpil | 047 | Ivan Milyutin | acting, head of the Vinnytsia Oblast ispolkom | No/chief of the Dnipropetrovsk Oblast department of bread products | |
3 | Vinnytsia | 23 | West Kozyatyn | 048 | Gavriil Mischenko | 1st secretary of the Vinnytsia Oblast/CP(b)U | No/Verkhovna Rada commissioner on kolkhozes at the USSR Sovmin | |
3 | Vinnytsia | 23 | West Lypovets | 049 | Ahafiya Adamchuk | tractor operator at the Starokostiantyniv MTS | No/chief of the Illintsi District Savings Bank | |
3 | Vinnytsia | 23 | West Nemyriv | 050 | Vira Kovryha | team leader at the kolkhoz imeni Shevchenka/Voronovytsia | No/head of the Velyki Krushlyntsi rural council | |
3 | Vinnytsia | 23 | West Bratslav | 051 | Fyodor Gorenkov | 2nd secretary at the Vinnytsia Oblast/CP(b)U | No/chief of the Republican department of labour reserves | |
3 | Vinnytsia | 23 | West Tulchyn | 052 | Oleksandr Korniychuk | secretary at the Writers' Union/UkrSSR | Yes/chairman of the Verkhovna Rada | |
3 | Vinnytsia | 23 | West Kryzhopil | 053 | Semyon Kravchenko | Chairman of the Party Board at the CC CP(b)U | Yes/Presidium chairman of the Kiev Oblast Bar Association | |
3 | Vinnytsia | 23 | West Pohrebyshche | 054 | Halyna Stoyanovska | rural teacher in Dzyunkiv | No/out of work/disabled of the second category | |
3 | Vinnytsia | 23 | West Haisyn | 055 | Fyodor Yevtukhov | commander of the Kiev Military District Motor Transport Battalion | No/POW/freed, Rostov Oblast | |
3 | Vinnytsia | 23 | West Chechelnyk | 056 | Andrei Sakharov | People's judge/Chechelnyk | No/member of the Supreme Court/UkrSSR | |
3 | Vinnytsia | 23 | West Monastyryshche | 057 | Ivan Korablyov | Chief of NKVD in region | No/arrested/Kuybyshev Oblast ispolkom forwarding department | |
3 | Vinnytsia | 23 | West Teplyk | 058 | Yevheniya Smilyanets | team leader of the Karabelivka kolkhoz | No/team leader of the Karabelivka kolkhoz | |
3 | Vinnytsia | 23 | West Bershad | 059 | Ilarion Syniavskyi | head of the kolkhoz imeni Druhoyi piaterichky | No/Forestry director/Bershad Raion | |
4 | Moldavia | 6 | Kodyma | 060 | Maria Barbulat | team leader of the kolkhoz imeni 1-she Travnya | No/uncertain/moved to Moldavian SSR in 1940 | |
4 | Moldavia | 6 | Rybnytsia | 061 | Vladimir Borisov | 1st secretary of the Moldavia Oblast/CP(b)U | No/arrested/rehabilitated | |
4 | Moldavia | 6 | Hryhoriopil | 062 | Viktor Khaskin | chief of the Tiraspol border detachment | No/deputy chief of the Corrective labor camps and colonies department of the Moscow Oblast NKVD department | |
4 | Moldavia | 6 | Tyraspil | 063 | Dmytro Chornyi | electrician-installer at the canning factory imeni Pershoho Travnia/Tiraspol | No/unknown | |
4 | Moldavia | 6 | Balta | 064 | Heorhiy Kashcheyev | commissioner of the USSR People's Commissariat of Procurement in Ukraine | No/died due to illness in 1939 | |
4 | Moldavia | 6 | Kotovsk | 065 | Tihon Konstantinov | acting, head of the MASSR Central Executive Committee | No/head of the Moldavian SSR Sovnarkom | |
5 | Kiev | 29 | North Chornobyl | 066 | Mariya Parkhomenko | team leader of the kolkhoz imeni Petrovskoho/Kahanovychi Raion | No/head of the Tarasy rural council | |
5 | Kiev | 29 | North Dymer | 067 | Marfa Rak | rural teacher/Katyuzhanka | Yes/1st secretary of the Dymer Raion/CP(b)U | |
5 | Kiev | 29 | North Borodianka | 068 | Hnat Yura | stage and artistic director/Franko Drama Theatre | Yes/stage and artistic director/Franko Drama Theatre | |
5 | Kiev | 29 | North Fastiv | 069 | Ivan Patorzhynskyi | soloist/Ukrainian theatre of opera and ballet | Yes/professor/Kiev Conservatory | |
5 | Kiev | 29 | North Skvyra | 070 | Tymofiy Slipenchuk | school director/Volodarka | No/WWII KIA | |
5 | Kiev | 29 | North Tetiiv | 071 | Petro Davydenko | head of the kolkhoz imeni Stalina Zhashkiv Raion | No/executed by Nazi aggressors | |
6 | Kiev (city) | 9 | Central Leninsky | 072 | Vyacheslav Molotov | Chairman of the Sovnarkom/Soviet Union | No/Minister of Foreign Affairs/Soviet Union | |
6 | Kiev (city) | 9 | Central Kirovsky | 073 | Andriy Dushko | mechanic-improvisator at the Arsenal Factory/Kiev | Yes/Head of workshop/Arsenal | |
6 | Kiev (city) | 9 | Central Petrovsky | 074 | Semen Stepanov | Commander of the Kiev Military Port | No/uncertain/deputy chief of Dnieper-Bug military recovery department/Main Military River Department | |
6 | Kiev (city) | 9 | Central Petrovsky | 075 | Timofei Shamrilo | acting 3rd secretary of the Kiev city/CP(b)U | No/uncertain/WWII KIA | |
6 | Kiev (city) | 9 | Central Molotovsky | 076 | Nikolai Yezhov | Narkom of Internal Affairs/Soviet Union | No/executed by Soviet regime | |
6 | Kiev (city) | 9 | Central Zhovtnevy | 077 | Nikita Khrushchev | acting 1st secretary/CP(b)U | Yes/Head of Sovmin/UkrSSR | |
6 | Kiev (city) | 9 | Central Kaganovytsky | 078 | Lazar Kaganovich | Narkom of Railways/Soviet Union, Deputy chairman of Sovnarkom/Soviet Union | No/1st secretary/CP(b)U | |
6 | Kiev (city) | 9 | Central Stalinsky | 079 | Joseph Stalin | General secretary/CC VCP(b) | No/Secretary/CC VCP(b), Chairman of Sovmin/Soviet Union | |
6 | Kiev (city) | 9 | Central Zaliznychy | 080 | Yevdokiya Lehur | Narkom of Social Security/UkrSSR | No/Minister of Social Security/UkrSSR | |
5 | Kiev | 29 | North Kiev rural | 081 | Oleksandr Bohomolets | President of Academy of Sciences/UkrSSR | No/died in office | |
5 | Kiev | 29 | North Vasylkiv | 082 | Ivan Yevsevyev | commander of the 51st Aviation Brigade of Fighters/Kiev Military District | No/student at the Voroshilov Higher War Academy | |
5 | Kiev | 29 | North Bila Tserkva | 083 | Nikolay Kirilov | commander of the 13th Rifle Corps/Kiev Military District | No/WWII POW/detained by Soviet authorities | |
5 | Kiev | 29 | North Tarashcha | 084 | Mykola Kurach | Narkom of finances/UkrSSR | No/chief of the Kiev Oblast finance department | |
5 | Kiev | 29 | North Bucha | 085 | Ivan Obelets | head of Lysianka Raion ispolkom | No/WWII MIA/uncertain | |
5 | Kiev | 29 | North Uman | 086 | Fyodor Pushkaryov | deputy commnader of the 48th Swift Bombing Aviation Regiment/Kiev Military District | No/deputy commander of the 5th Guard Bombing Aviation Division/15th Air Army | |
5 | Kiev | 29 | North Khrystynivka | 087 | Kateryna Osychanska | team leader of the kolkhoz imeni Stalina/Khrystynivka Raion | No/uncertain/student at the Talne vocational agricultural school | |
5 | Kiev | 29 | North Obukhiv | 088 | Stepan Balyka | Narkom of Food Industry/UkrSSR | No/uncertain/Chief of the Glavtsvetmetsbyt Ukrainian chamber/People's Commissariat of Non-Ferrous Metallurgy of the Soviet Union | |
5 | Kiev | 29 | North Bohuslav | 089 | Viktor Zhykharyov | Deputy chief engineer at the Kiev Factory #43 | No/uncertain/Instructor of Aviation Industry department/CC CP(b)U | |
5 | Kiev | 29 | North Talne | 090 | Marko Shevchenko | Head of kolkhoz imeni Stalina/Babanka Raion | Yes/Head of kolkhoz imeni Stalina/Babanka Raion | |
5 | Kiev | 29 | North Brovary | 091 | Vasyl Starchenko | Chief of production section at the Kiev Oblast land department | Yes/Deputy chairman of Sovmin/UkrSSR | |
5 | Kiev | 29 | North Boryspil | 092 | Hanna Bidnenko | team leader of kolkhoz imeni Lenina/Boryspil Raion | Yes/team leader of kolkhoz imeni Vasylyev/Dymer Raion | |
5 | Kiev | 29 | North Rzhyshchiv | 093 | Moisei Spivak | 1st secretary of Kaharlyk Raion/CP(b)U | No/1st secretary of Zhytomyr Oblast/CP(b)U/Deputy minister of Ministry of Furniture and Carpentry/UkrSSR | |
5 | Kiev | 29 | North Kaniv | 094 | Pavlo Tychyna | Academician of the Academy of Sciences/UkrSSR | Yes/Minister of Education/UkrSSR | |
5 | Kiev | 29 | North Korsun | 095 | Maryna Hnatenko | student of the Kiev Institute of Food Industry imeni Mikoyana | No/research fellow of the All-Union scientific and research institute of sugar beets/instructor of agriculture at the Kiev Oblast committee/CP(b)U | |
5 | Kiev | 29 | North Zvenyhorodka | 096 | Zynoviy Serdyuk | 2nd secretary of the Kiev City Committee/CP(b)U | Yes/1st secretary of the Kiev Oblast Committee/CP(b)U | |
5 | Kiev | 29 | North Shpola | 097 | Lukeriya Kryzhnya | Rabfak student at the Uman Agricultural Institute | No/uncertain/agronomist of the Kiev Oblast land department | |
5 | Kiev | 29 | North Zlatopil | 098 | Serafyma Hrabovska | head of Maslove rural council/Zlatopil Raion | No/uncertain/deputy chair woman of Zlatopil Raion council | |
5 | Kiev | 29 | North Pereiaslav | 099 | Sofiya Maletska | milkmaid at Khmilyovyk plemkhoz (sovkhoz)/Baryshivka Raion | No/uncertain/milkmaid at Khmelyovyk beet sovkhoz/Berezan Raion | |
5 | Kiev | 29 | North Cherkasy | 100 | Stepan Kalinin | deputy troop commander/Kiev Military District | No/convicted for anti-Soviet propaganda | |
5 | Kiev | 29 | North Smila | 101 | Marfa Chernenko | team leader of kolkhoz imeni Chervonoyi Armiyi/Smila Raion | No/uncertain/recorded as executed by Nazis | |
5 | Kiev | 29 | North Kamianka | 102 | Aleksei Dolgushev | chief of NKVD/Kiev Oblast | No/imprisoned in the NKVD Ivdellag | |
5 | Kiev | 29 | North Chyhyryn | 103 | Hryhoriy Atamas | brigadier of kolkhoz imeni Lenina/Cherkasy Raion | No/head of kolkhoz imeni Lenina/Cherkasy Raion | |
7 | Odesa | 19 | South-West Haivoron | 104 | Volodymyr Krymskyi | brigadier of Hrushka MTS imeni Kaganovycha/Hrushka Raion | No/1st secretary of Hrushka (Ulyanivka) Raion | |
7 | Odesa | 19 | South-West Liubashivka | 105 | Nataliya Fedorenko | rural teacher in Zakharivka/Velyka Vradiivka Raion | No/uncertain/director of school in Velyka Vradiivka | |
7 | Odesa | 19 | South-West Andriyevo-Ivanivka | 106 | Zinayida Tkach | head of kolkhoz imeni Chapayeva in Stari Mayaky/Shyriaieve Raion | No/uncertain/During WWII was evacuated to Omsk Oblast | |
7 | Odesa | 19 | South-West Tsebrykove | 107 | Nikolai Nikolskiy | chief of the 26th NKVD border detachment in Odesa | No/moved to Moldavian SSR/in the MVD department of Convoy Troops | |
7 | Odesa | 19 | South-West Rozdilna | 108 | Ivan Halenkov | deputy head of Military Tribunal/Kiev Military District | No/retired in Odesa | |
7 | Odesa | 19 | South-West Holovanivsk | 109 | Pavlo Kyselyov | chief of NKVD/Odesa Oblast | No/executed by Soviet regime | |
7 | Odesa | 19 | South-West Pervomaisk | 110 | Aleksei Mezherin | acting 2nd secretary of Odesa Oblast/CP(b)U | No/deputy minister of Forestry/UkrSSR | |
7 | Odesa | 19 | South-West Odesa-Illichivsky | 111 | Oleksiy Usikov | head of DerzhPlan/UkrSSR | No/uncertain/construction materials industry | |
7 | Odesa | 19 | South-West Odesa-Leninsky | 112 | Nikolai Vorobyov | presser in forging and pressing shop of the October Revolution Factory/Odesa | No/WWII MIA | |
7 | Odesa | 19 | South-West Odesa-Voroshylovsky | 113 | Vladimir Filatov | director of the Ukrainian science and research institute of Eye Diseases and Tissue Therapy | Yes/director of the Ukrainian science and research institute of Eye Diseases and Tissue Therapy | |
7 | Odesa | 19 | South-West Odesa-Stalinsky | 114 | Grigoriy Teleshev | 1st secretary of Odesa Oblast committee/CP(b(b)U | No/chief department of special logistics/Ministry of Food Industry/USSR/deputy minister of Food Industry/Latvian SSR | |
7 | Odesa | 19 | South-West Odesa-Kaganovitsky | 115 | Mykhailo Bezsonov | machinist-instructor at steam locomotive depot/Odesa-Tovarna Railway Station | No/uncertain/machinist at diesel locomotive depot/Odesa-Tovarna Railway Station | |
7 | Odesa | 19 | South-West Odesa-Vodnotransportny | 116 | Dmitriy Lisin | senior mechanic at Voroshilov steam boat [3] /Black Sea Shipping Company | No/uncertain/Black Sea Shipping Company | |
7 | Odesa | 19 | South-West Odesa rural | 117 | Dmitriy Grechukhin | chief of the NKVD Special department/Kiev Military District/acting deputy Narkom of Internal Affairs/UkrSSR | No/executed by Soviet regime | |
7 | Odesa | 19 | South-West Khmelyove | 118 | Sofiya Provolotska | team leader of sovkhoz imeni Mikoyana in Mala Vyska | No/deputy head of the Khmelyove Raion ispolkom | |
7 | Odesa | 19 | South-West Harbuzynka | 119 | Nikifor Kalchenko | acting head of Odesa Oblast ispolkom | Yes/Minister of Industrial Crops/UkrSSR/Minister of Sovkhozes/UkrSSR | |
7 | Odesa | 19 | South-West Voznesensk | 120 | Klavdiya Slipchenko | chief of livestock farm at kolkhoz imeni NKVD/Voznesensk Raion | No/chief of production at the "Bolshevik" sewing industrial artel/Voznesensk | |
7 | Odesa | 19 | South-West Berezivka | 121 | Mikita Astapenka | harvester driver at MTS imeni Shevchenka/Berezivka Raion | No/uncertain/director of MTS in Berezivka | |
7 | Odesa | 19 | South-West Novoukrainka | 122 | Sergei Metelkov | lieutenant/Black Sea Fleet | No/WWII MIA | |
8 | Mykolaiv | 16 | South Kirove-Pershy | 123 | Vira Hryshchenko | tool technician of the "Chervona Zirka" Factory in Kirove | Yes/instructor of human resources department/Kirovohrad Oblast Committee/CP(b)U | |
8 | Mykolaiv | 16 | South Kirove-Druhy | 124 | Fyodor Astakhov | Soviet Air Force commander/Kiev Military District | No/uncertain/in military and civil aviation | |
8 | Mykolaiv | 16 | South Bobrynets | 125 | Dmytro Zhyla | Narkom of Food Industry/UkrSSR | No/director of canning factory complex in Kherson | |
8 | Mykolaiv | 16 | South Bashtanka | 126 | Vasiliy Shilo | Narkom of Grain and Livestock Sovkhozes/UkrSSR | No/uncertain/in Ministry of State Control/UkrSSR | |
8 | Mykolaiv | 16 | South Mykolaiv-Pershy | 127 | Georgiy Mikhailov | mechanical-engineer at the Shipyard imeni Marti in Mykolaiv | Yes/head of the Mykolaiv city ispolkom/party of organizer of the CC VCP(b) at the Shipyard imeni Nosenka in Mykolaiv | |
8 | Mykolaiv | 16 | South Mykolaiv-Druhy | 128 | Mefodiy Petrenko | chief of the rear support inspection/Kiev Military District | No/uncertain/deputy Permanent representative of UkrSSR at the Sovmin/USSR | |
8 | Mykolaiv | 16 | South Mykolaiv-Tretiy | 129 | Ivan Studenko | master of machine shop and editor of a factory newspaper "Udarnik"/Shipyard imeni 61 Communards in Mykolaiv | No/uncertain/retired | |
8 | Mykolaiv | 16 | South Znamianka | 130 | Terentiy Yakovlyev | head of kolkhoz imeni Yezhova in Dmytrivka/Znamianka Raion | No/uncertain/deputy head of Znamianka Raion ispolkom | |
8 | Mykolaiv | 16 | South Oleksandriia | 131 | Pyotr Karamyshev | chief of NKVD/Mykolaiv Oblast | No/executed by Soviet regime | |
8 | Mykolaiv | 16 | South Novyi Buh | 132 | Pavel Starygin | 1st secretary of Mykolaiv Oblast Committee/CP(b)U | Yes/Narkom of Meat and Dairy Industry/UkrSSR/1st deputy minister of Meat and Dairy Industry/UkrSSR | |
8 | Mykolaiv | 16 | South Velyka Oleksandrivka | 133 | Lev Khyrenko | brigadier and harvester driver of Bereznehuvate MTS | No/chief of production department/Kherson Oblast land section | |
8 | Mykolaiv | 16 | South Kherson-Pershy | 134 | Andriy Trubenchuk | turbine master of steam turbine power station in Kherson | No/uncertain/deputy chairman of the Kherson city ispolkom | |
8 | Mykolaiv | 16 | South Kherson-Druhy | 135 | Ivan Filipov | head of Orgburo of the Verkhovna Rada Presidium/Mykolaiv Oblast | No/1st secretary of Mykolaiv Oblast Committee/CP(b)U/chairman of the Dnipropetrovsk Oblast ispolkom | |
8 | Mykolaiv | 16 | South Hola Prystan | 136 | Olena Matviyeva | team leader of kolkhoz imeni Stakhanova/Hola Prystan Raion | No/uncertain/Ukrainian military horse factory/Shchorsk Raion | |
8 | Mykolaiv | 16 | South Kakhovka | 137 | Kuzma Bilokhvist | head of Knyaze-Hryhorivka rural council | No/WWII MIA | |
8 | Mykolaiv | 16 | South Chaplynka | 138 | Horpyna Krysina | head of Khorly Raion ispolkom | No/died in 1944 | |
Notes:
|
The Ukrainian Soviet Socialist Republic, abbreviated as the Ukrainian SSR, UkSSR, and also known as Soviet Ukraine or just Ukraine, was one of the constituent republics of the Soviet Union from 1922 until 1991. Under the Soviet one-party model, the Ukrainian SSR was governed by the Communist Party of the Soviet Union through its republican branch, the Communist Party of Ukraine.
The State Anthem of the Ukrainian SSR was the Soviet republican anthem of the Ukrainian Soviet Socialist Republic, one of the republics of the Soviet Union.
Nikolai Viktorovich Podgorny was a Soviet statesman who served as the Chairman of the Presidium of the Supreme Soviet, the head of state of the Soviet Union, from 1965 to 1977.
An index of articles related to the former nation known as the Soviet Union. It covers the Soviet revolutionary period until the dissolution of the Soviet Union. This list includes topics, events, persons and other items of national significance within the Soviet Union. It does not include places within the Soviet Union, unless the place is associated with an event of national significance. This index also does not contain items related to Soviet Military History.
The Verkhovna Rada of Ukraine is the unicameral parliament of Ukraine.
The coat of arms of the Ukrainian Soviet Socialist Republic was adopted on 14 March 1919 by the government of the Ukrainian Soviet Socialist Republic and subsequently modified on 7 November 1928, 30 January 1937 and 21 November 1949. The coat of arms from 1949 is based on the coat of arms of the Soviet Union and features the hammer and sickle, the red star, a sunrise and stalks of wheat on its outer rims. The rising sun stands for the future of the Soviet Ukrainian nation, the red star as well as the hammer and sickle for communism and the "world-wide socialist community of states".
The Communist Party of Byelorussia was the ruling communist party of the Byelorussian Soviet Socialist Republic, a constituent republic of the Soviet Union from 1922, that existed from 1917 to 1991.
The Communist Party of Ukraine was the founding and ruling political party of the Ukrainian SSR operated as a republican branch of the Communist Party of the Soviet Union (CPSU).
The Borotbists was a left-nationalist political party in Ukraine that existed from 1918 to 1920. It is not to be associated with its Russian affiliated counterparts - the Ukrainian Party of Left Socialist-Revolutionaries (Borbysts) and the Ukrainian Communist Party (Ukapists).
The Chairman of the Verkhovna Rada of Ukraine is the presiding officer of the Verkhovna Rada, Ukraine's unicameral parliament. The chairman presides over the parliament and its procedures. Chairmen are elected by open voting from the parliament's deputy ranks.
All-Ukrainian Central Executive Committee was a representative body of the All-Ukrainian Congress of Soviets. It was the supreme legislative, administrative, executive controlling state power of Soviet Ukraine between the sessions of the Congress of Soviets that acted between 1917 until 1938. In the very beginning this institution was established as the Central Executive Committee of Soviet of Ukraine at the First All-Ukrainian Congress of Soviets in Kharkiv on December 24–25, 1917. At the same congress was elected the People's Secretariat of Ukraine.
Oleksandr Pavlovych Liashko was a Soviet Ukrainian politician. He was the Chairman of the Council of Ministers of the Ukrainian SSR for more than 15 years, making him the longest-serving person in that capacity. He also served in the Central Committee of the Communist Party of the Soviet Union from 1961 to 1989. In 1985 Liashko received the honorary award, the Hero of Socialist Labour.
The All-Ukrainian Congress of Soviets was the supreme governing body of the Ukrainian Soviet Socialist Republic from 1917–38. From 1922 to 1938 the Constitution of the Ukrainian SSR, modeled on the 1918 Russian Constitution, mandated that Congress to be convened at least twice a year. The 1926 Constitution lowered the minimum to once a year.
The Ukrainian Soviet Socialist Republic, part of the Soviet Union, had four successive constitutions during its existence. The first (1919) was in Russian and the final three were in Ukrainian.
The Presidium of the Supreme Soviet of the Ukrainian Soviet Socialist Republic, referred to between 1991 and 1996 as the Presidium of the Verkhovna Rada of Ukraine was the permanent body of the Supreme Soviet of the Ukrainian SSR then of the Verkhovna Rada, accountable to the Supreme Soviet in its activity, and, within the nominal limits prescribed by the Constitution of the Ukrainian SSR, performed functions of the highest state power in the Ukrainian SSR. It was first established by the constitution in 1937 to replace the Central Executive Committee of Ukraine. Its membership was elected for the first time on December 27, 1938, at the first session of the Supreme Soviet of the Ukrainian SSR. The presidium later became the permanent body of the post-Soviet legislature of Ukraine, the Verkhovna Rada, but was dissolved upon the adoption of the Constitution of Ukraine on June 28, 1996.
People's Commissariat of State Security of the UkrSSR or NKDB of the UkrSSR was a union-republican agency of state security that was created for the first time on March 12, 1941 according to ukase of the Presidium of the Verkhovna Rada of the Ukrainian SSR and which verbatim copied ukase of the Presidium of the Supreme Soviet of the Soviet Union of February 3, 1941. Pavlo Meshyk was appointed a narkom.
The Declaration and Treaty on the Formation of the Union of Soviet Socialist Republics officially created the Union of Soviet Socialist Republics (USSR), commonly known as the Soviet Union. It de jure legalised a political union of several Soviet republics that had existed since 1919 and created a new federal government whose key functions were centralised in Moscow. Its legislative branch consisted of the Congress of Soviets of the Soviet Union and the Central Executive Committee of the Soviet Union (TsIK), while the Council of People's Commissars composed the executive.
Third All-Ukrainian Congress of Soviets was a congress of Soviets (councils) of workers, peasants, Red-army-men deputies that took place in Kharkiv on March 6 - 10, 1919. The congress followed the Third Congress of the Communist Party of Ukraine that took place on March 1 - 6, 1919.
The Supreme Soviet of the Ukrainian SSR was the supreme soviet and the highest organ of state power of Ukraine when it was known as the Ukrainian SSR, one of the union republics of the Soviet Union. The Supreme Soviet was the sole branch of government in Ukraine, and per the principle of unified power, all state organs were subservient to it. It was established in 1937 replacing the All-Ukrainian Congress of Soviets.
The 3rd Congress of the CP(b)U was held in Kharkiv in March 1–6, 1919 during the Ukrainian-Soviet War.